Jaký má elektrokolo dojezd?

30.01.2017

Dojezd elektrokola udává vzdálenost, po kterou vám bude baterie schopna dodávat energii do elektromotoru a pomáhat tak při šlapání. Po vybití baterie lze na elektrokole jezdit jako na obyčejném kole. Nutno říci, že váha elektrokola je oproti běžnému kolu skoro dvojnásobná, a tak pro vás bude požitek z jízdy mnohem menší. Proto je dobré vybírat kolo s dojezdem, který bude dostačovat vaším ambicím.

Dojezd ovlivňují především tyto faktory:

  • Kapacita baterie
  • Styl jízdy (využití energie)

Kapacita baterie

Nároky na baterii jsou u elektrokola velmi vysoké a jejich výdrž se pohybuje od 20 do 200 km. Všeobecně se údávají tyto hodnoty:

  • 40-60 km (motor v náboji kola, snímač otáček klik, baterie s kapacitou 250 - 300 Wh - cca 8.4Ah)
  • 60-80 km (motor v náboji kola, snímač otáček klik, baterie s kapacitou 400 Wh - cca 11Ah)
  • 80-110 km (motor v náboji kola, nebo ve středu rámu, snímač otáček klik, baterie s kapacitou 500 Wh - cca 13.8Ah)
  • 70-200 km (motor v rámu, tenzometr snímající sílu na pedály, baterie s kapacitou 300 - 500 Wh - nad 13.8Ah)

Nabití baterie na cestách není problém díky skladnému adaptéru. Baterii nesvědčí chlad a příliš nízká kapacita. Proto doporučujeme baterii uchovávat při pokojové teplotě a pravidelně nabíjet. Prodloužíte tím tak její životnost a následný dojezd vašeho elektrokola.

Styl jízdy

Dojezd je podstatně ovlivněn váhou jezdce, typem terénu a hlavně jízdním stylem - zvolenou úrovní asistence. Tyto úrovně se nastavují z řídítek pomocí jednoduchého ovladače a zpravidla jich bývá 5. Nejnižší úrovní si pouze lehce vypomůžete k šlapání, je tedy vhodná pro udržování dobré kondice. Na střední úrovni vám už elektromotor pomáhá velmi výrazně a na úrovni nejvyšší, kde zkracujete dojezd nejvíce, necítíte při šlapání skoro žádný odpor.

Dojezd se dá prodloužit vypínáním pohonu při jízdě z kopce, použitím nižší úrovně asistence a plynulým stylem jízdy (bez častého rozjíždění). Samozřejmě můžete dojezdu pomoci i technickým stavem vašeho elektrokola. Kontrolujte nahuštění plášťů, opotřebení řetězu a spolehlivost brzd. 

Pro zdatnější jezdce je výhodné se na kole pohybovat rychlostí nad 25km/h, kdy se elektromotor vypíná a pomůže vám tedy pouze pokud se dostanete pod tuto rychlost (výšlapy kopců).